Nowoczesne spojrzenie na leczenie niepłodności
Szacuje się, że około u 25% par leczących się z powodu niepłodności, podłoże psychologiczne wpływa na trudność z poczęciem dziecka. Wspomnieć należy m.in. o długotrwałym stresie, depresji, emocjonalnych trudnościach w relacji odzwierciedlających się we współżyciu.
Psychoterapia dla par z problemami niepłodności uwzględnia, obok leczenia jej biologicznych uwarunkowań, również wewnątrz-psychiczne przyczyny. Czynniki z obu wspomnianych grup mogą być ze sobą sprzężone, jedne wpływają na drugie, dlatego często samo leczenie medyczne jest niewystarczające.
Tymczasem około 30 % kobiet leczących się z powodu niepłodności doświadcza depresji, a 40 % ma potrzebę rozmowy z psychologiem – kimś bezstronnym i nie będącym uwikłanym emocjonalnie w trudną sytuację niemożności poczęcia dziecka lub poronienia.
Kobietom, ale i mężczyznom, towarzyszy na ogół przedłużający się stres, napięcie emocjonalne, lęk lub niepokój, poczucie bezwartościowości, smutek, złość, frustracja, poczucie bezsilności i osamotnienia. Okresy determinacji i nadziei przeplatają się z okresami rozpaczy i utraty wiary w siebie.
Psychologiczne uwarunkowania niepłodności mogą być różne: m.in. związane z funkcjonowaniem osobowości kobiety i jej historii życia, z przeżywanych konfliktów wewnątrz-psychicznych, doświadczonych traum, wynikające z relacji z partnerem, a wcześniej z relacji z matką i ojcem.
Po pomoc psychologiczną warto również się zgłosić z tego powodu, że przedłużające się problemy z zajściem w ciążę negatywnie wpływają na związek, a nawet mogą doprowadzić do jego rozpadu.
Czy leczenie psychoterapeutyczne daje porządane skutki?
Osoby, które skorzystały z pomocy psychologicznej lub psychoterapii w trakcie leczenia niepłodności uważają to za bardzo trafioną decyzję, która pomogła w uporaniu się z negatywnymi uczuciami i była skuteczna w zniwelowaniu psychicznych przeszkód w staraniu się o dziecko.